Zimovanje u Srbiji
O skijalištima
Ponude u Srbiji možemo slobodno predstaviti kroz tri glavne planine, Kopaonik, Staru planinu, i Zlatibor. Iako su godinama u nazad među najpopularnijim skijalištima staze na Kopaoniku i Zlatiboru, Stara planina se aktivirala u najboljem svetlu. Par godina u nazad privlači sve više turista, pa i mi dobijamo još jednu odličnu destinaciju za ljubitelje skijanja.
Kopaonik ili Sunčana planina, kako je sa pravom zovu, zahvaljujući velikom broju sunčanih dana, čak 200 godišnje. Kopaonik je najveći planinski masiv i najpoznatiji turistički i skijaški centar u Srbiji koji je zbog svojih prirodnih lepota, 1981. god. proglašen za nacionalni park. Najviši vrh je Pančićev vrh (2017 m), a skijaški tereni se nalaze na visini od 1650 m do 2017. Sneg počinje krajem novembra i traje do maja, prosečno 159 dana godišnje. Staze ukupne dužine 44 km, opremljene su sa 22 žičare. Udaljenost od Beograda je 285 km.
Stara planina, visokoplaninski masiv, spada u grupu venačnih planina. Glavni venac dugačak je oko 550 kilometara, i proteže se od Zaječara do Crnog mora. Deo ovog venca označava i prirodnu granicu izmedju Srbije i Bugarske. Stara planina nosi i drugo ime – Balkan, tako da je Balkansko poluostrvo dobilo naziv po ovoj planini. Najviši vrh, duž granice na Staroj planini, a i u Srbiji, je Midžor, na nadmorskoj visini od 2.169 metara. Deo Stare planine, koji se proteže kroz Srbiju pripada opštinama Zaječar, Knjaževac, Pirot i Dimitrovgrad. Površina masiva Stare planine, koji zahvata Srbiju je 1.802 kvadratna metra.
Zlatibor, planina i vazdušna banja sa stogodišnjom turističkom tradicijom. Bogatstvo u četinarskim šumama i potocima, veliki broj sunčanih dana i izuzetno povoljna klima, Zlatibor čine jednom od najposećenijih planina. Prosečna nadmorska visina je 1000 m, a najviši vrhovi su: Tornik sa 1496 mnv i Čigota 1422 mnv. Zlatibor ima prosečno 95 snežnih dana godišnje, a snežni pokrivač dostiže debljinu do 60 cm. Udaljenost od Beograda je 230 km.